Adventný kalendár pre deti sa stal súčasťou vianočnej tradície a nesmie chýbať v domácnostiach po celom svete. Každý rok sa objavujú nové nápady pre jeho stvárnenie. Adventné kalendáre existujú v najrôznejších formách a rozmeroch, od jednoduchých až po luxusné varianty a dokonca už aj pre domácich miláčikov.
História adventného kalendára siaha na koniec 19. storočia. Bol to vynález pre deti, ktorý im mal skrátiť čas čakania na Štedrý deň. Spočiatku mal podobu obrázkov alebo sa každý deň zapaľovala sviečka, či zotrela čiara.
Ručné práce boli bežnou súčasťou života žien. Mamy a staré mamy často svojpomocne vyrábali dekorácie, hračky a teda aj šité adventné kalendáre pre svoje deti a vnúčatá. Pozostávali z malých vrecúšok na drobné darčeky a boli zdobené rôznymi vzormi a motívmi.
Prinášame ti návod na výrobu kalendára, ktorý je tvorený práve takýmito vrecúškami. Adventné vrecúška sú zavesené na girlande a majú na sebe našité čísla dní. 1. december je tradične ten deň, keď začíname s otváraním.
Každý deň si dieťa rozbalí jedno prekvapenie, drobnosť v podobe čokoládky, cukríka alebo malej hračky. Adventné vrecká po rozbalení zavesíš späť na girlandu. Takto môžeš spoločne s deťmi sledovať, ako sa blížia Vianoce.
Na našom webe si už možno čítala a aj si sa naučila, ako šiť rovný šev, dekoratívny, či rôzne aplikácie. Ak si začiatočníčka, zoznám sa so základmi a môžeš bez obáv aj ty ušiť tento adventný kalendár s vrecúškami. Postup je tak jednoduchý, sleduj!
Poďme na to! Ako ušiť vrecúška na adventný kalendár pre deti?
Čo budeme potrebovať?
- látku na vrecká,
- látku na čísla,
- 50 cm stuhu (môžeš použiť aj viac farieb),
- niť,
- šijací stroj,
- šijacie potreby.
Z materiálu si vystrihneme 24 kusov obdĺžnikov s rozmerom 15×22 cm a s prídavkami na švy. Čísla si vystrihneme z odlišnej, pokojne aj zo vzorovanej látky.
Treba nastaviť šírku a dĺžku stehu, ako ti najviac vyhovuje.
Vystrihnuté čísla nastehujeme na látku a cik-cak stehom našijeme na vybrané miesto. O cik-cak stehoch som písala v článku ako dosiahnuť dekoratívne švy.
Našité čísla treba vyžehliť, aby sa vyrovnali. Pod čísla na rubovú stranu dáme pred šitím hodvábny papier, aby bol šev dokonalý.
Zošijeme obe dlhšie strany a jednu kratšiu. Okraje znova začistíme cik-cak stehom.
Vyvrátime vrecká na lícnu stranu a ušijeme centimetrový okraj na vrchu vrecka rovnakým spôsobom, ako som opísala v článku ako postupovať pri olemovaní obrusu.
Vrecká na adventný kalendár sú hotové.
Takéto vrecká môžeš používať aj inokedy, napr. ako obal na darčeky. Ak je darček menší, ušiješ menšie vrecko, keď je väčší, tak väčšie vrecko. Jednoduché!
Zároveň je to skvelý tip, ako zabaliť vianočné darčeky.
V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo možností, ako pristúpiť k tvorbe vlastného adventného kalendára, od jednoduchých návodov pre začiatočníkov až po projekty pre skúsenejšie krajčírky.
Ručne vyrobený adventný kalendár je nielen funkčná a zároveň estetická vianočná výzdoba, ale aj cenný spomienkový predmet, ktorý môže byť odovzdávaný z generácie na generáciu. Nemusí skrývať iba prekvapenia pre deti, ale môžeš ušiť rovnaký adventný kalendár aj pre dospelých, či dokonca pre domácich miláčikov. Ako dôkaz lásky a starostlivosti, ktorú si vzájomne venujeme počas predvianočného obdobia.
Prajem ti veselé šitie!
Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Vyskúšaj moje tipy a zaži pôžitok zo šitia. Anna
NaŠTARTuj svoje šitie – online kurz šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou
Pridaj komentár