Keď si sadneme k šijaciemu stroju, nejako predpokladáme, že všetko pôjde pekne od ruky. Veď máme nový šijací stroj, a aj pri poslednom šití bolo všetko v najväčšom poriadku.
Pripravili sme si všetko potrebné: látku sme si pred šitím oprali, s najväčšou presnosťou vystrihli dané kusy na oblečenie, doplnok do domácnosti, či hračky zo strihu. Nevieme sa dočkať, kedy to bude hotové.
Okolnosti sú ideálne na nerušené šitie – chlap je na pive s kamarátmi, deti sú u babky, doma je všetko tip-top. Konečne si sadneme pred stroj, a vtedy sa začnú diať veci, ako zo zlého sna.
Pozrime sa na 5 základných vecí, ktoré sa môžu vyskytnúť v priebehu šitia a treba ich riešiť, ináč nebudeme môcť šiť.
- Trhá sa niť, aj keď ju už dokážeme nalviecť bezchybne.
- Na prvý pohľad je ihla rovná, všetko vyzerá byť v poriadku, predsa sa trhajú nitky v látke.
- Dolnú alebo hornú niť vidno aj na takých miestach, kde by sa vôbec nemalo – tieto dve by sa mali stretnúť presne medzi dvoma vrstvami látky.
- Trhá sa niť, pričom sa používa rovnakej kvality aj horná, aj dolná niť.
- Počas šitia vzniká nepravidelné šitie, alebo stroj vynechá nejaké stehy
Riešenie: môže sa stať, že hrúbka a kvalita hornej a dolnej nite nie sú rovnaké, preto je najlepšie, keď z jednej nite navlečieme hornú, aj dolnú niť. Tieto problémy môžu nastať aj vtedy, keď už niť nie je najmladšia. Alebo sa mohlo stať, že sme náhodou nejakú časť zle navliekli čisto z nedopatrenia, preto to vyskúšajme ešte raz.
Riešenie: samozrejmosťou je výmena ihly, ktorá bude zodpovedať hrúbke látky, pretože ihla môže byť trochu ohnutá, aj keď to voľným okom nevidno. Môže byť poškodená, čo možno aj cítiť, keď cez ňu prejdeme rukou.
Riešenie: tak isto môže byť problém s nastavením napätia nite, na kúsku látky skúšame až dovtedy, kým nedosiahneme požadovaný výsledok. Keď je veľmi napätá horná niť, tak napätá horná niť a slučka dolnej nite sa budú nachádzať na lícnej strany látky.
Keď je napätie hornej nite veľmi malá, tak napätá dolná niť a slučka hornej nite sa budú nachádzať na rube látky.
Riešenie: treba skontrolovať napätie hornej aj dolnej nite a poriadne nastaviť. Napätie nite treba prispôsobiť a nastaviť hrúbke a kvalite látky. Najlepšie je, ak toto napätie nite vyskúšame na skúšobnej látke, najlepšie zo zvyškov látky, z ktorej ideme šiť dané šaty, doplnky, či hračky.
Riešenie: v tomto prípade môže byť ihla tupá, alebo poškodená. Tu pomôže len výmena ihly. Môže sa stať aj zo, že ihla nie je správne nasadená na jej miesto, preto to treba prekontrolovať a dať ju na správne miesto, správnym spôsobom. Plochá časť ihly sa musí nachádzať smerom dozadu.
Tieto chyby sú najčastejšie, ktoré sa nám môžu objaviť v priebehu šitia. Keď sme úspešne vyriešili všetky chyby, môžeme pokračovať v šití kým sa rodinka vráti domov a hrdo im môžeme predviesť nové kúsky.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Dobrý deň
trhalo mi nitky v látke. Ďakujem, vaša rada z tohto článku – výmena ihly – pomohla. Naozaj nič nevidieť na ihle ani nedrhne, ani ohnutie nevidieť – akurát som si spomenula, že pri jednom šití sa mi pod ihlu dostal myslím že kovový zips a ihla mi vtedy klepla. Šila som s ňou ďalej – ale hrubšiu látku, tak som si nič nevšimla. Až teraz, keď šijem po dlhom čase jemnú podšívku na spoločenské šaty, tak mi vlasy začali dupkom vstávať, keď som videla, ako mi trhá každú druhú niť.
Za radu teda ďakujem, už som si myslela, že to idem šiť ručne. Veľmi ste mi pomohli.
Pekný den