Presvedč sa, či niť je správne navlečená, či nie sú zbytky nití a látok pri spodnej cievke, lebo ak áno, tak tvoj stroj bude robiť slučky. Aj to si pozri, či nie je náhodou prepnutý držiak cievky pri navíjaní spodnej nite, lebo v tom prípade sa tvoj stroj nezačne pracovať. Presvedč sa aj o tom či stojí v dobrej polohe tyčka prítlačnej nôžky, ale aj o tom, či šírka a dĺžka stehu je dobre nastavená. Ak toto všetko je nastavené, tak môžeš začať tvoriť. Ty si čo všetko zvykla kontrolovať pred začatím šitia? Čo znamená predpieranie textílií pred šitím? Látky sa odporúča pred šitím predprať, to jest v takej teplej vode, v akej ušitý výrobok budeš prať (okrem vlny a látok obsahujúce vlnu), osušiť a vyžehliť. To sa oplatí urobiť preto, lebo pri výrobe látok ju vždy vyrábajú napnuté, potom farby ustália veľkosť, a nakoniec aj navíjanie môže natiahnuť látku. Ak nepredperieš látku, tak veľmi často sa stane, že vystrihnuté šaty pri žehlení, a hlavne pri prvom praní sa zrazia, a to sa stane preto, lebo si nekonala správne pri používaní textílií. Odteraz budeš konať správne pred strihaním, však? Vždy pracuj bezpečne! Ak začínaš šiť, vždy si ulož šijací stroj na takom stole, ku ktorému si môžeš sadnúť pohodlne, chrbát viete držať vystretý, osvetlenie je vhodné, a pedál šijacieho stroja vieš používať tak, že sa nevkĺzne pod nič. Šijací stroj nie je hračka, a prešitý prst nie je pekný na vzhľad, nie je dobrý pocit, a môže sa stať, že ihlu vedia odstrániť iba na pohotovosti po nehode. V každom prípade si na toto dávaj pozor, a vytvor si vhodné prostredie pre seba, lebo bezpečné tvorenie má byť nadovšetko. Všakže si nezvykla šiť na kraji svojej postele? Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Čo máme šiť ako prvé?
Kto si sadne prvý krát pred šijací stroj, v každom prípade sa má cvičiť na zahnutej látke. Musí sa naučiť, že stroj ako funguje, aké je, keď šiješ rýchlejšie, ak pomalšie. Ako treba ušiť pekný zapošívací šev, ako treba pekne olemovať látku a najmä, že ako treba šiť rovno. Ak tieto veci už idú, a dostatočne poznáš svoj šijací stroj, tak môžeš začať s prvými kúskami, čo môže byť napr. zapracovanie okrajov obrusu. Nezačínaj nijakým spôsobom s kostýmom, lebo to rýchlo vzdáš, totiž je to asi neuveriteľné, ale ušitie kostýmu v škole sa učia roky. Samozrejme sa to dá ušiť ako-tak, ale nech nie je to tvojim cieľom. Ako prvé dielo si uši peknú, jednoduchú tašku, alebo sáčok na desiatu, alebo si môžeš vyskúšať ušiť obrus, alebo niekoľko šiat pre bábiky. Pri posledných už vieš si nacvičovať, ako sa dá ušiť šaty pekne, veď postup ušitia vo veľkom môže byť totožné s ušitím šiat pre ľudí, dokonca, ak to pokazíš, stratíš iba kúsok látky a nie veľký kus. Ja som na začiatku šila šaty pre svoje bábiky, dodnes sa pamätám na modrú kvietkovanú látku, z ktorej som to ušila. Ty si čo plánovala ušiť ako prvé dielo? Alebo si už aj ušila? Napíš do komentára, čo si si ušila ako prvé. Môžeš nahrať aj fotku Tvojho diela. 🙂 Budem veľmi rada. Chceš dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? NaŠTARTujte svoje šitie – on-line kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Girlandy z textilu
Môže ísť o narodeniny, Silvester, či fašiangy, keď je miestnosť pekne vyzdobená, dodáva to celkom inú atmosféru. Výzdoba sa môže robiť z papierových lampiónov či girlánd, ale po skončení nie je isté, či ich môžeme použiť aj na nasledujúcu udalosť. A naopak, ak spravíme výzdobu z látky, môžeme si byť na 100% istý, že ich môžeme viacnásobne využiť, a pri každej udalosti môžeme vytvárať nové a nové kúsky. Pretože nie je jedno, či si musíme spraviť stále novú výzdobu, alebo len došívať niečo nové. Girlandy z textilu sú veľmi pekné a veľmi jednoducho zhotoviteľné a to aj v prípade, keď sme začiatočníci. Potrebujeme: Filc alebo tvrdší textil Cverny Nožnice Šijací stroj Ako ušiť girlandy z textilu? Veľmi jednoducho, pretože musíme šiť len rovnú líniu. Len niekoľko veľmi jednoduchých krokov: Vyrežeme 40-50 okrúhlych kusov aspoň z 3 farieb textilu (tip- filc je pevnejší, preto aj lepšie drží). Veľkosti môžu byť rôzne. Pripravme si ich ku stroju v 3 kôpkach, aby sme ich mali po ruke. V strede prvého kruhu ušijeme rovnú čiaru, ale nechajme na začiatku aspoň pár centimetrov cverny, cez ktorú sa girlanda neskôr zavesí. Priložíme ďalší kruh, ale tak, aby sa len dotýkal predchádzajúceho, alebo necháme kúsok cverny voľnej a potom prišijeme ďalší kruh, tým pádom girlanda nebude taká „napätá“. Aj ďalší kruh prešijeme priamo cez stred. Takto postupujeme zo všetkými kruhmi rôznych veľkostí či tvarov, až kým nedosiahneme dostatočnú dĺžku. Aj na konci necháme pár centimetrov cverny na zavesenie. Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroj fotiek
Obojstranné prestieranie – Ako ušiť obojstranné prestieranie?
Šitie – Prestieranie pod taniere Kurz šitia – krok za krokom Čo je jednoduchšie pre začiatočníčky ako začať takýmto jednoduchým projektom? Je to ideálna príležitosť vyskúšať si zručnosť vašich šikovných rúk. Najlepšie je vybrať si látku, ktorá sa dá ľahko prať. Bavlnené materiály sú na tento účel najvhodnejšie. Budeme šiť len rovným stehom a prestieranie bude raz – dva hotové. A môžeme si vyrobiť prestieranie na každé ročné obdobie. Najjednoduchšie je obojstranné prestieranie, ktoré netreba ani olemovať. Vezmite si látku zo 100 % bavlny a pred začatím strihania a šitia ju operte, aby sa potom nezrazila. Podrobnosti o predpieraní látok si môžete prečítať na naše stránke TU >>> Návod na šitie: Obojstranné prestieranie pod taniere. Na jedno prestieranie budeme potrebovať 2 ks látky s rozmermi 32 x 42 cm (vrátane prídavkov na švy). Z látky vystrihneme dva obdĺžniky 32 x 42 cm alebo si rozmery môžeme zmeniť podľa svojich potrieb. Každá strana môže mať iný vzor, takže budeme mať akoby dve rôzne prestierania. Vystrihnuté diely (predný a zadný diel) položíme na seba lícovými stranami a zošpendlíme. Šijacím strojom zošijeme zošijeme 0,5 cm od okraja. Na prevrátenie necháme otvor v šírke 10 cm. Rohy podľa potreby zostrihneme. Prestieranie prevrátime na lícnu stranu. Vytlačíme rohy a švy. Okraje zožehlíme. Otvor, ktorým sme prestieranie prevrátili, máme stále otvorený. Vrátime sa k šijaciemu stroju a preštepujeme zažehlené okraje 3 milimetre od kraja. Takto sme jedným ťahom zašili aj otvor. Máme to pekne preštepované a ešte raz to zažehlíme. Štepovací šev dodal nášmu prestieraniu čistý vzhľad. Je to veľmi jednoduchý projekt, ktorý prináša jedinečný štýl. Rovnakou metódou si môžeme k prestieraniu ušiť textilné servítky aj podložky pod poháre a šálky. Použijeme farebne zladené materiály. Navyše po obrátení máme nové prestieranie. A tiež to môže byť skvelý darček pre priateľku alebo pre niekoho z rodiny. Teraz už môžete začať šiť! Podarí sa to! Napíšte nám do komentára! Budem rada, ak mi pošlete fotku Vášho hotového výrobku.:) Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Peračník z textilu
Peračník na perá, ceruzky, pastelky, pravítka, gumu a ďalšie školské potreby. Peračník z textilu, môžete ho natočiť do kotúča. Šijeme peračník. Kurz šitia krok za krokom. Ak ovládate aspoň základy šitia, dokážete niektoré veci do školy pre svojho dieťa zhotoviť i vlastnoručne. Ušite si peračník. (Šijeme peračník.) Keď to ušijete sami, bude to jedinečné a Vaše dieťa bude hrdé, lebo taký peračník nebude mať nikto iný. K šitiu potrebujeme: Látku jednofarebnú Látku vzorovanú Stuhu, alebo si vyrobíme z látky Vliselín, aby držal pekný tvar Vatelín na spevnenie. Strih si vyrobíte ľahko, podľa miery. Miery sú so švovými prídavkami. Základný obdĺžnik: 44x23cm, 2x Veľké vrecko: 33×15 cm, 2x Pás na zapínanie: 28×4 cm pás 2x Dve malé vrecká 12×10 cm Základný obdĺžnik má miery 44×23. Tieto vystrihneme 1x z jednofarebnej látky a 1x z farebnej látky a raz z vatelínu. Začneme tak, že vnútornú stranu, jednofarebnú látku, našijeme na vatelín. Našila som to cik – cakovým stehom. Na veľké vrecko potrebujeme z farebnej aj z jednofarebnej látky 33×15 cm. Na farebnú látku nažehlíme vliselín, aby lepšie držal tvar. Zošijeme jednu kratšiu a jednu dlhšiu stranu. Prevrátime a zažehlíme. Na malé vrecká z látky vystrihneme 12×10 cm, 4x. Po dva zošijeme okolo, necháme otvor na prevrátenie. Vrecká prevrátime a zažehlíme. Pás na zapínanie pripravíme tak, že na dlhšej strane zažehlíme 0,5 cm. Našijeme väčšie vrecko na umiestnenie ceruzky. Ak tam dáme len farebné ceruzky, tak stačí šiť čiary po 1,5 cm. Ak tam dieťa dá aj pravítko, alebo fixky, zvýrazňovače, tak necháme aj širšiu medzeru. Šijeme švy po celej látke. Tento odkladací panel má 10 normál priehradok a dve širší. Potom našijeme menšie vrecká na strúhadlo, gumu a pre iné drobnosti. Zažehlený pás na zapínanie spojíme, položíme rubovú stranu k rubovej a zošpendlíme obidve okraje. Zošijeme okraje na milimeter. Pás na zapínanie našpendlíme na pravú stranu peračníka. Spojíme základné obdĺžniky lícom k lícu, teda našijeme zadnú stranu na peračník. Zošijeme na pätku. Druhá strana. Peračník prevrátime na lícnu stranu. Otvor zostehujeme a okolo preštepujeme. Peračník naplníme ceruzkami a natočíme ho do kotúča. Na vhodné miesto našpendlíme suchý zips a našijeme na pás. Ak sme pracovali presne, všetko sedí. Je hotovo! Ak šijete spolu so mnou, určite sa to podarí. Budete sa cítiť akoby som bola vo vašej blízkosti. Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri šití. Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Ako ušiť mrkvu ako dekoráciu z látky
V našom svete tvorivosti každý kúsok látky sa môže stať umeleckým dielom. Dnes ťa Anna prevedie procesom, ako ušiť mrkvu z látky, krok za krokom. Tento projekt je nielen jednoduchý a zábavný, ale aj nádherným spôsobom, ako pridať do tvojho domova trochu jarnej sviežosti a farieb. Nechaj sa inšpirovať a objav radosť zo šitia s týmto návodom, ktorý je špeciálne napísaný pre teba, ktorá hľadáš nové tvorivé výzvy. Úvod do tvorby mrkvy z látky Šitie mrkvy z látky nie je len skvelá kreatívna zábava, ale aj úžasný spôsob, ako vniesť do tvojho domova jarnú atmosféru. Tento projekt je vhodný nielen pre skúsené krajčírky, ale aj pre teba, ak si ešte začiatočníčka. Zaujímavosťou je, že mnohé ženy už objavili radosť z tvorby vlastných dekorácií. Je čas, aby si sa k nim pridala! Príprava: strihanie mrkvy a strihanie vňate mrkvy Predtým, než sa pustíš do šitia, je dôležité správne si pripraviť a vystrihnúť látku. Nakresli si šablónu mrkvy na papier alebo stiahni strih mrkvy a vňate zaDARmo, a potom ju prenes na látku. Tento krok ti zaručí, že tvoj výtvor bude mať perfektný tvar. Neboj sa experimentovať s veľkosťou a tvarom, môžeš vytvoriť celú sadu mrkví rôznych veľkostí. Pri strihaní nezabudni pridať švy, aby bola tvoja mrkva po zložení pekná a symetrická. Ako ušiť mrkvu a výplň Teraz prichádza na rad najzábavnejšia časť – šitie! Ako ušiť mrkvu z látky? Je to jednoduché. Šijeme jednoduchú mrkvičku na Veľkú noc. Šitie krok za krokom. Ako ušiť zajačika si môžeš pozrieť kliknutím sem: Šitie zajačika Látku na vňať si pripravíme dvojmo.Následne na látku nakreslíme lístočky presne v takej veľkosti, v akej máme strih, nenechávame prídavky na švy. Zošívať budeme presne po čiare.Na jednu mrkvičku potrebujeme tri lístočky, môžeme však použiť aj viac. Zošijeme presne po nakreslenej čiare. Keď to máme zošité, lístočky si vystrihneme. Okolo šva necháme veľmi málo látky, aby sa mrkva z látky dala pekne prevrátiť. Ak máme všetky lístky vystrihnuté a prevrátené, pekne si ich prežehlíme. Po vystrihnutí tvaru mrkvy zložme látku lícnou stranou dovnútra a zašime spolu dlhé strany. Mrkvičku zošijeme na pätku. Koniec zostrihneme a vyvrátime mrkvu na lícnu stranu. Po vyvrátení, na naplnenie mrkvy použijeme trhaný vatelín alebo duté vlákno. Týmto krokom jej dodáme tvar a objem. Pomôcť vieme aj pletacou ihlou, aby sa výplň dostal aj do špicu, a mrkvičku si naplníme na požadovanú hrúbku. Navlečieme niť do ihly, dáme si ju dvojmo. Používame predný steh (stehovanie), ktorým obšijeme vrchný okraj mrkvičky. Ak to máme, niť zatiahneme. Teraz si vezmeme do ruky lístočky a poskladáme ich. Lístočky vložíme do otvoru, a niť zatiahneme úplne. Pretože látka je teraz dosť hrubá, vezmeme si náprstok. Ihlu tlačíme pomocou náprstka, aby sme šetrili prsty. Všijeme lístky do mrkvičky, urobíme dva-tri stehy. Nakoniec to obtočíme niťou okolo a na záver šev zaistíme. Dokončíme steh. Upravíme mrkvičku. Teraz si vezmeme 26 cm dlhú stuhu, aby sme zakryli šev na krku mrkvy. Uviažeme mašličku. Môžeme si vyrobiť mašľu aj z látky. Mrkva z látky je hotová. Maškrty pre zajačikov. Ak šiješ spolu so mnou, určite sa to podarí. Budeš sa cítiť akoby som bola v tvojej blízkosti. Využitie a inšpirácia Gratulujem! Tvoja látková mrkva je hotová a pripravená ozdobiť tvoj domov. Ale prečo sa zastaviť len pri jednej mrkve? Vytvor si celú zbierku v rôznych veľkostiach a aranžuj ich do kytice alebo ako stolovú dekoráciu. Mrkva z látky je nielen krásna, ale môže byť aj skvelým darčekom pre tvojich priateľov a rodinu. Tento projekt môže byť úvodným krokom k ďalším kreatívnym nápadom. Dúfam, že tento návod ťa inšpiroval a povzbudil k vlastnej tvorivej ceste. Pamätaj, každý začiatok môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a kreativitou môžeš vytvoriť úžasné diela. Nechaj sa unášať fantáziou a neboj sa vyskúšať nové techniky a materiály. Tvoja tvorba môže byť zdrojom radosti nielen pre teba, ale aj pre ľudí vo tvojom okolí. Keď si už úspešne ušila mrkvu, je to skvelý začiatok! Teraz k nej uši aj roztomilého zajačika. Potom si prečítaj pre svoje deti, vnúčatá rozprávku o zajačikovi, ktorý nechcel jesť mrkvu. Teším sa na tvoju reakciu/spätnú väzbu! Pochváľ sa svojím talentom a zdieľaj radosť z tvorenia s ostatnými. Môžeš sa podeliť o fotky v komentári pod článkom, alebo na sociálnych sieťach pomocou hashtagu #mrkva_z_latky. Prajem ti pekný deň plný inšpirácie a kreativity. Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Využi moje tipy a zaži pôžitok zo šitia! Anna
Zberový textil
Zberový textil BIO spotrebiteľ 09. 03. 2007 Zber textilu je málo využívaný, pretože sa v súčasnosti už nevyužíva pri výrobe papiera v takej miere, ako v minulosti. Zmenou technológie výroby sa textil čiastočne nahradil zberovým papierom alebo inými prostriedkami a technológiami. V minulosti sa vytriedené vlnené a konopné handry využívali pri výrobe leteckých listových papierov, na výrobu papiera na bankovky a ceniny. Podiel a kvalita zberových handier pri výrobe týchto špeciálnych druhov papierov ovplyvňuje aj ich výslednú kvalitu výrobkov. V súčasnosti vyrábané špeciálne papiere obsahujúce textilné vlákna sa vyrábajú z textilu, ktorý pochádza priamo z výroby, ako technologický odpad (rôzne odrezky, nekvalitné výrobky a podobne). Zberový textil od obyvateľstva by bol z dôvodu rôznorodého zloženia a znečistenia nepoužiteľný.