Škola sa už začala, ale nikdy nie je neskoro si vyrobiť peračník pre svoje dieťa do školy. Ak nie do školy, tak na doma, aby ceruzky, perá a všetky možné drobnosti boli vždy po kope a pri ruke. +1: Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroje fotiek si môžete pozrieť kliknutím na obrázky.
Peračník z textilu
Peračník na perá, ceruzky, pastelky, pravítka, gumu a ďalšie školské potreby. Peračník z textilu, môžete ho natočiť do kotúča. Šijeme peračník. Kurz šitia krok za krokom. Ak ovládate aspoň základy šitia, dokážete niektoré veci do školy pre svojho dieťa zhotoviť i vlastnoručne. Ušite si peračník. (Šijeme peračník.) Keď to ušijete sami, bude to jedinečné a Vaše dieťa bude hrdé, lebo taký peračník nebude mať nikto iný. K šitiu potrebujeme: Látku jednofarebnú Látku vzorovanú Stuhu, alebo si vyrobíme z látky Vliselín, aby držal pekný tvar Vatelín na spevnenie. Strih si vyrobíte ľahko, podľa miery. Miery sú so švovými prídavkami. Základný obdĺžnik: 44x23cm, 2x Veľké vrecko: 33×15 cm, 2x Pás na zapínanie: 28×4 cm pás 2x Dve malé vrecká 12×10 cm Základný obdĺžnik má miery 44×23. Tieto vystrihneme 1x z jednofarebnej látky a 1x z farebnej látky a raz z vatelínu. Začneme tak, že vnútornú stranu, jednofarebnú látku, našijeme na vatelín. Našila som to cik – cakovým stehom. Na veľké vrecko potrebujeme z farebnej aj z jednofarebnej látky 33×15 cm. Na farebnú látku nažehlíme vliselín, aby lepšie držal tvar. Zošijeme jednu kratšiu a jednu dlhšiu stranu. Prevrátime a zažehlíme. Na malé vrecká z látky vystrihneme 12×10 cm, 4x. Po dva zošijeme okolo, necháme otvor na prevrátenie. Vrecká prevrátime a zažehlíme. Pás na zapínanie pripravíme tak, že na dlhšej strane zažehlíme 0,5 cm. Našijeme väčšie vrecko na umiestnenie ceruzky. Ak tam dáme len farebné ceruzky, tak stačí šiť čiary po 1,5 cm. Ak tam dieťa dá aj pravítko, alebo fixky, zvýrazňovače, tak necháme aj širšiu medzeru. Šijeme švy po celej látke. Tento odkladací panel má 10 normál priehradok a dve širší. Potom našijeme menšie vrecká na strúhadlo, gumu a pre iné drobnosti. Zažehlený pás na zapínanie spojíme, položíme rubovú stranu k rubovej a zošpendlíme obidve okraje. Zošijeme okraje na milimeter. Pás na zapínanie našpendlíme na pravú stranu peračníka. Spojíme základné obdĺžniky lícom k lícu, teda našijeme zadnú stranu na peračník. Zošijeme na pätku. Druhá strana. Peračník prevrátime na lícnu stranu. Otvor zostehujeme a okolo preštepujeme. Peračník naplníme ceruzkami a natočíme ho do kotúča. Na vhodné miesto našpendlíme suchý zips a našijeme na pás. Ak sme pracovali presne, všetko sedí. Je hotovo! Ak šijete spolu so mnou, určite sa to podarí. Budete sa cítiť akoby som bola vo vašej blízkosti. Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri šití. Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Senzačné desiatové vrecko
Chcete šetriť životné prostredie a svoje peniaze? Ušite si desiatové vrecká. Kurz šitia krok za krokom. Šijeme desiatové vrecká. Použijeme voskované plátno, ktoré sa ľahko čistí. Ešte budeme potrebovať suchý zips – na zapnutie. Miery vrecúška môžeme meniť podľa potreby. Najprv si nakreslíme strih, ktorý si môžete ľahko urobiť podľa obrázka. Prídavok na švy je 1 cm. Urobíme šablónu, položíme ju na látku, obkreslíme a môžeme strihať. Podľa strihu vystrihneme dva diely, jedna strana je predná, druhá zadná. Potrebujeme ešte kúsok suchého zipsu. Obidva diely položíme lícom k sebe, zošijeme bočné strany rovným stehom. Švy zaistíme proti páraniu. Aj spodnú časť zošijeme rovným stehom. Zložíme rohy a zošijeme ich tiež rovným stehom Vrecko prevrátime na lícnu stranu. Zahneme vrchnú časť na 1 – 1,5 cm. Uvoľníme voľné rameno na šijacom stroji a šijeme vrchnú časť vrecúška centimeter od kraja. Bočné strany úzko preštepujeme. Máme to krásne preštepované. 🙂 Posledným krokom je prišiť na vrecko suchý zips. Určíme si miesto. Suchý zips prišpendlíme a cik – cakovým švom obšijeme. Je to hotové: jednoduché, opakovane použiteľné desiatové vrecko, ktoré sa ľahko čistí. A môžeme sa tešiť do školy, do práce… Tip: Suchý zips sa ľahšie našíva, ak ho našijeme ešte pred zošitím vystrihnutých dielov. Desiatové vrecúška môžeme použiť na zabalenie olovrantu, ktorý dobre padne napríklad aj počas spoločného výletu v prírode. S desiatovým vrecúškom už nemusíte mať starosti, do čoho zabalíte svojim deťom desiatu do školy. S veselým desiatovým vrecúškom bude nový školský rok pre všetkých školákov plný zábavy! Desiatové vrecko zároveň je ekologické – znovu použiteľné. Ak šijete spolu so mnou, určite sa to podarí. Budete sa cítiť akoby som bola vo vašej blízkosti. Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri šití. Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Napíšte nám do komentára! Budem rada, ak mi pošlete fotku Vášho hotového výrobku.
10 + 1 nápadov – sáčok na desiatu
Škola sa začína. Deti sa veľmi netešia, ale čas beží a oni majú ísť do školy. Desiatu v škole nedostanú, preto im musíme nachystať. Ale do čoho dáme? Do jednoduchého sáčku? Do nejakého kúpeného držiaku na desiatu? Teraz Vám chcem ukázať niekoľko nápadov, aby ste mohli sami ušiť. Nech sa páči. +1: Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroje fotiek si môžete pozrieť kliknutím na obrázky. Zdroj prezentačného obrázka tu.
Ako ušiť detské šortky
Šijeme pre deti – so strihom a s pracovným postupom Strih – šitie s fotonávodom. Šijeme si podľa strihu Kurz šitia krok za krokom, striháme a šijeme jednoduché šortky 1. časť si môžete pozrieť ako Strih, strihanie – Vykreslenie strihu zo strihovej prílohy Návod – Nasleduje zošívanie letných šortiek. Zošijeme aj vnútorné švy po rozkrok. Ak to máme začistíme okraje spolu cik – cakovým stehom. Obrátime šortky na lícovú stranu. Dolný okraj nohavíc dvakrát podohneme a prešijeme strojom. Šijeme takým švom, ako sme šili centimetrový okraj na obrus. Pás opäť rozložíme a konce pása zošpendlíme líce k lícu. Zošijeme šev na vonkajšiu polovicu pása, na vnútornej polovici necháme otvor, pre navlečenie gumy. Napnutý pásik prišijeme k hornému okraju šortiek, šev pásu pritom leží na prednom strednom šve. Šev začistíme cik – cakovým stehom. Konce gumy zošijeme na obvod aký práve potrebujeme. Do veľkosti č. 104, navlečieme gumu 54 cm.
Ako skrátiť nohavice (montérky)
Šitie – ako skrátiť nohavice Kurz šitia – krok za krokom Skrátenie nohavíc za 8 minút Možno príde čas, keď si kúpite nohavice a nemôžete ich nosiť, pretože sú dlhé. Nemusíte hneď vyhľadať krajčíra.Úpravu môžete vziať do vlastných rúk. Netreba urobiť nič iné, len si pripraviť niekoľko základných nástrojov a ”naplánovať” kroky k vytvoreniu nového lemu v niekoľkých minútach. Myslíte, že je to časovo náročné a komplikované? NAOPAK!!!… je to jednoduché. Potom, ak to urobíte raz, zistíte, že postup je rýchly, jednoduchý a lacný. Čo budete potrebovať? Krajčírsky meter, krajčírsku kriedu, špendlíky, nožnice, šijací stroj. Teraz Vám ukážem veľmi ľahký spôsob, ako skrátiť nohavice. Tento spôsob väčšinou používame len na montérkach, alebo na letných nohaviciach a sukniach. Kúpili sme nové montérky. Ako je to známe, ľudia s nižšou postavou určite vedia, že na svoju postavu nekúpia taký odev, ktorý by hneď sedel. Aby sme si mohli nosiť montérky, musíme ju skrátiť. Ušime to spolu! Najprv montérky (nohavice) musíme vyskúšať. Špendlíkom označíme, že o koľko centimetrov treba nohavice skrátiť. Tieto nohavice treba skrátiť o 12 cm. Kriedou označíme požadovanú dĺžku, 12cm, na podšitie prirátame ešte 3 centimetre. Na označenie každého merania používame kriedu. Zložme obe strany presne na seba a zopnime špendlíkom. Zvyšných 9 cm odstrihneme, ostrými krajčírskými nožnicami. To isté zopakujeme aj na druhej sáre nohavíc. Ak to máme, dvakrát zložíme spodný okraj na 1,5cm a zašpendlíme. Začneme na švíkoch,potom okolo a zašpendlíme. Môžeme dopredu označiť 3cm, ale podarí sa to aj od oka. Tak isto si popripíname aj druhú sáru. Zostehujeme to stehovkou, ale odvážnejší môžu začať aj bez stehovania. Šitie začneme na vnútornej strane. Zošijeme na centimeter. Špendlíky vyberáme postupne. Najprv prvú a potom druhú nohu. Keďže tento pracovný odev budeme nosiť do záhrady, nestane sa nič keď šev nebude celkom rovný. Preto je takéto šitie, ideálne pre začiatočníkov. Ak šijete spolu so mnou, určite sa to podarí. Budete sa cítiť akoby som bola vo vašej blízkosti. Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri šití. Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.