V časoch našich starých mám vedel každý ovládať šijací stroj, bolo to nutné na prežitie, dnes má už mnoho ľudí problém aj s obyčajným navlečením nite do ihly.
Šitie na stroji môže pre mnohých začiatočníkov pôsobiť veľmi komplikovane. Netreba však prepadať panike, ten kto sa to chce naučiť, sa to aj naučí. Človek by musel byť veľkým antitalentom, aby mu to nešlo.
Určite by sa zišlo, aby si človek šil šaty sám pre seba, alebo aby mohol potešiť aj svojich blízkych, ušetriť niečo na odievaní, či naplno využiť svoju kreativitu. A samozrejme, keď už máme aj zakúpený nejaký super šijací stroj, aby neslúžil len ako lapač prachu.
- Pohľadajme šijací stroj a aj manuál k nemu. Keď ešte nemáme šijací stroj, treba sa rozhodnúť, do akého stroja investovať a zakúpiť si ho. Návod na použitie sa v prípade novších strojov dá stiahnuť aj z internetu.
Šijací stroj by mal obsahovať rovné, cik-cak-ové šitie ako aj program na tvorbu gombíkových dierok. Kvalitný stroj z nás nespraví hneď majstrov, ale dopomôže k tomu, aby naša práca pokračovala plynule a aby ani začiatočníci nestratili chuť do šitia. Väčšina užívateľov šijacích strojov obľubuje klasické, chrómové modely, ale najdôležitejšie je, aby práve šitie bolo pekné a bezchybné. V súčasnosti je k dispozícii mnoho strojov s rozličnými funkciami, ale kúpa nového šijacieho stroja je veľká investícia. Na dobré a kvalitné, použité stroje môžeme natrafiť aj na bazároch, špecializovaných obchodoch, či inzerátoch. Keď začíname, veľkou pomocou pre nás môže byť aj dobrá známa, ktorý nám vie čo-to poradiť. Pred kúpou nového stroja ju poprosme o radu. Najprv si kúpme lacnejší model, a keď nás šitie natoľko dostane, tak vtedy sa oplatí investovať aj do drahších kúskov.Funkcia overlock (dvojnásobné podšitie) nám zabezpečí kvalitné zašitie koncov. Je to vynikajúca pomôcka, ktorá nám môže uľahčiť našu robotu, nie je však nevyhnutná.
- Nájdime si dostatok času aj na preštudovanie si manuálu. Veľkou pomocou môžu byť aj obrázky.
- Nastavme šijací stroj podľa manuálu a začnime sa zoznamovať s jednotlivými súčiastkami.
- Netreba sa zľaknúť navliekania nite do stroja, pri každom stroji je to rovnako, a na novších strojoch je postup ešte aj znázornený priamo na stroji.
- Účinné je nacvičiť si rovné a cik-cak-ové šitie na kúsku látky, pretože aj tak tieto dva druhy šitia sú najpoužívanejšie. Keď sme už skúsenejšie, tak sa môžeme postupne zoznamovať aj s ostatnými druhmi šitia, ale vtedy to už bude pre nás hračka.
- Keď sme si už nacvičili druhy šitia na látke, môžeme vyskúšať zošiť dve látky dokopy.
- Keď sme sa už úplne oboznámili so šijacím strojom, tak môžu prísť ďalšie úlohy: šitie oblúkov so strojom, výmena ihiel, výroba dierok na gombíky, skracovanie nohavíc, a mnoho iných technických riešení.
- Je dôležité, aby sme si na šitie našli dostatok času, tak ako aj na skúšanie a praxovanie. Keď nemáme dostatok času, či je ťažké sa odtrhnúť od detí, rodiny, tak si radšej treba vybrať kurz šitia pravou mozgovou hemisférou. Kurz vás vytiahne z vášho bežného prostredia, a pomôže vám naučiť sa šiť od úplných základov.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Pridaj komentár