Ako ušiť jednoduchú peňaženku? V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na 3 spôsoby zapínania peňaženiek, ktoré si môžeš jednoducho vyrobiť doma: na gombík, na patent a na suchý zips. Peňaženky sú praktickými a zároveň štýlovými doplnkami, ktoré nás sprevádzajú každodenným životom.
Obsah článku
Stručná história vývoja peňaženky
Peňaženky, v ich najstaršej forme, vznikli ako malé vrecká, ktoré sa nosili okolo pása alebo zavesené na šnúrke. V stredoveku slúžili najmä na uskladnenie mincí a drobných predmetov. V 17. storočí, s príchodom papierových peňazí, sa dizajn peňaženiek vyvinul tak, aby zahŕňal aj priehradky na bankovky.
Moderné peňaženky, ktoré poznáme dnes, sa začali objavovať v 19. storočí. Materiály sa menili od jednoduchých látok po kožu a neskôr aj syntetické materiály. Počas tohto obdobia peňaženky slúžili nielen na prenos peňazí, ale aj na uskladnenie sušeného mäsa, potravín a rôznych cenností.
Jedným z najstarších príkladov peňaženky je nález pri Otziho ľadovcovi, datovaný do roku 3300 pred n.l. Tento nález obsahoval kožený mešec na mince pripevnený k boku, čo naznačuje, že už v tej dobe bolo dôležité mať pri sebe nevyhnutné veci počas lovu a zberu potravy..
V renesančnom období sa peňaženky začali prispôsobovať potrebám spoločnosti. Zavedenie papierových peňazí v kolónii Massachusetts Bay v roku 1690 spôsobilo, že peňaženky sa zmenili, aby mohli niesť nielen mince, ale aj bankovky. Počas tohto obdobia sa stali aj prejavom osobného štýlu a sociálneho postavenia, pričom bohatí jedinci často zadávali výrobu personalizovaných peňaženiek s ich rodinnými erbmi a iniciálami.
V 20. storočí sa peňaženky stali štandardizovaným doplnkom s priehradkami na kreditné karty a papierové peniaze. Inovácie ako zapínanie na suchý zips v 70. rokoch priniesli nové možnosti dizajnu. V súčasnosti sú peňaženky navrhnuté tak, aby sa zmestili do vrecka alebo kabelky.
Peňaženky prešli dlhú cestu od jednoduchých kožených vačkov až po moderné multifunkčné doplnky, ktoré odrážajú technický pokrok a meniace sa potreby spoločnosti. Ich evolúcia je príkladom toho, ako sa praktické predmety môžu transformovať a prispôsobovať meniacej sa dobe.
Jednoduchá peňaženka návod ako si ušiť peňaženku
1. spôsob ako ušiť jednoduchú peňaženku – zapínanie na gombík
Zapínanie na gombík je klasickou a tradičnou metódou. Je to jednoduché, spoľahlivé a zároveň esteticky príjemné riešenie. Ako ušiť peňaženku s týmto typom zapínania?
Materiály a pomôcky
- látka (napríklad bavlna alebo ľan)
- gombík
- niť a ihla
- nožnice
- špendlíky
- šijací stroj
Postup ako si vyrobiť peňaženku na gombík
Na výrobu tejto jednoduchej peňaženky nie je potrebné robiť šablónu, postačí, ak na látku nakreslíme vzor. Šírku si zvolíme podľa potreby, výšku peňaženky nameráme trikrát a jednu časť odstrihnime do tvaru trojuholníka.
Máš chuť šiť?
Ponuka ako ušitá práve pre teba!
NaŠTARTuj svoje šitie – online škola šitia,
od neistoty k sebavedomiu!
Vystrihneme dva kusy a zložíme ich tak, aby lícne strany boli navonok. Rovným stehom, na pätku, ich zošijeme po obvode. V tomto prípade nepoužívame spätné šitie, aby nebolo viditeľné z vonkajšej strany. Necháme trochu dlhšiu niť (približne 7-10 cm) a odstrihneme.
Keď sme si zvolili, ktorá strana bude vonkajšia (ak sme použili rôzne látky), niť na vnútornej strane trochu potiahneme a pomocou špendlíka druhú niť pretiahneme na vnútornú stranu peňaženky.
Urobíme niekoľko uzlíkov. To isté zopakujeme aj s druhým koncom šva. Nakoniec odstrihneme prebytočnú niť. Špendlíky, ktorými sme zaistili látku, aby sa pri šití nepohla, vyberieme.
Okraj spodku začistíme. Ak tvoj šijací stroj má ozdobné stehy, teraz ich môžeš využiť. Ak nemá, úplne postačí, ak použiješ hustejší cik-cak steh.
Zahneme látku tak, aby spodok sa dostal k línii, kde sa začína trojuholník našej peňaženky. Odmeriame, aby to bolo na celej šírke rovnaké. Tým istým švom prešijeme celý okraj našej peňaženky.
Necháme trochu dlhšiu niť (približne 7-10 cm) a odstrihneme. Urobíme niekoľko uzlíkov a odstrihneme prebytočnú niť.
Tam, kde je vrchol trojuholníka, urobíme gombíkovú dieru. Zohneme hornú časť peňaženky a pomocou špendlíka cez gombíkovú dieru označíme miesto gombíka. Vyber si gombík, ktorý sa ti páči. Prilož ho na označené miesto a priši pevne na látku.
Zapni gombík a tvoja jednoduchá peňaženka z látky je hotová. 🙂
2. spôsob ako ušiť jednoduchú peňaženku – zapínanie na patent
Patentové zapínanie je moderným a praktickým riešením, ktoré poskytuje bezpečnejšie a pevnejšie uzatvorenie v porovnaní s gombíkom. Je obľúbené najmä pri peňaženkách, ktoré často otvárame a zatvárame, pretože ponúka jednoduché a rýchle použitie.
Materiály a pomôcky
Potrebujeme tie isté materiály a pomôcky ako pri zapínaní na gombík, len namiesto gombíka našijeme patent.
Postup ako si vyrobiť peňaženku na patent
Postup šitia je taký istý ako pri jednoduchej peňaženke na gombíkové zapínanie po bod, kým dokončíme ušitie peňaženky. Nech sa páči, fotodokumentácia.
Máš chuť šiť?
Ponuka ako ušitá práve pre teba!
NaŠTARTuj svoje šitie – online škola šitia,
od neistoty k sebavedomiu!
Vyznačíme miesto patentu na obidvoch stranách a našijeme patent.
Zapni patent a tvoja jednoduchá peňaženka z látky je hotová. 🙂
3. spôsob ako ušiť jednoduchú peňaženku – zapínanie na suchý zips
Materiál, pomôcky a postup ako si vyrobiť peňaženku na suchý zips je rovnaký ako pri predchádzajúcich dvoch spôsoboch.
Jediným rozdielom je, že na zapínanie používame suchý zips, ktorý po vyznačení miesta našijeme rovným švom.
Teším sa na tvoju reakciu/spätnú väzbu! Pochváľ sa svojím talentom a zdieľaj radosť z tvorenia s ostatnými. Môžeš sa podeliť o fotky v komentári pod článkom, alebo na sociálnych sieťach pomocou hashtagu #penazenka.
Základy šitia v jednom balíčku:
21-dielny ONLINE KURZ ŠITIA + e-book „Ako vybrať šijací stroj“ zDARma
Prajem ti pekný deň plný inšpirácie a kreativity.
Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Využi moje tipy a zaži pôžitok zo šitia! Anna
Pridaj komentár