Pri voľbe správnej obuvi rozhoduje nielen dĺžka, ale aj šírka, ktorá má vplyv na pohodlnosť obuvi. Šírka sa označuje písmenami. Čím je vyššie číslo v abecede, tým je obuv širšia. Napríklad topánky označené písmenami E, F sú úzke, písmenami G a H sú pohodlnejšie. Zatiaľ nie každý typ obuvi sa vyrába v niekoľkých šírkach. Pri výrobkoch z dovozu sa používa francúzske číslovanie, zriedkavejšie anglické. V súčasnosti sa používa francúzske metrické číslovanie, vyjadrené v cm a mm (dĺžka chodidla od palca k päte).
Detskú obuv kupujeme obyčajne o 1/2 čísla väčšiu.
Obuv sa odporúča kupovať podľa možnosti popoludní alebo večer. Ráno sú nohy odpočinuté, a teda menšie, popoludní sú už od únavy opuchnuté, a preto väčšie. Potom sa nemôže stať, že ráno kúpená obuv nás bude už popoludní tlačiť. Podľa možnosti si vyskúšajme obidve topánky, pretože niekedy býva jedna noha silnejšia než druhá.
Dôležité je to najmä pri kupovaní čižiem. Obuv po dobrom vyskúšaní kúpime až vtedy, keď nás skutočne nikde netlačí. Pravá koža síce nosením trochu povolí, ale topánky z umelých usní a lakovanej kože sa nepoddajú. Obuv na zimu kupujeme o niečo väčšiu.V príliš tesnej obuvi hrozí nebezpečie, že nohy omrznú. Voľnosť v čižmách je nevyhnutná aj preto, aby sme si na pančuchy mohli natiahnuť ponožky.
Športová (lyžiarska) obuv sa skúša 20 minút na nohe, aby molitanová vložka prispôsobila tvar chodidlu.
Ešte jedna dobrá rada!
Záručné listy pri nákupe musí dodávateľ podpísať a opečiatkovať. Kupujúci by si ich mal dobre uschovať aj s nákupnými bločekmi, aby sa nimi mohol preukázať pri každej reklamácii alebo pri požadovaní záručnej opravy. O uplatňovaní reklamácií hovorí reklamačný poriadok.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Pridaj komentár