A ostatné textílie
Druhy textilných materiálov sa neustále rozširujú a zlepšujú sa aj ich úžitkové vlastnosti. Úmerne s tým sa nevyhnutne rýchle rozširuje aj sortiment pracích a čistiacich prostriedkov. Práve tento rýchly rozvoj si vyžaduje, aby používatelia textílií poznali ich zloženie i spôsob udržiavania.
Vlastnosti všetkých druhov textílií a ich doplnkov sa obyčajne prejavia až pri nosení. Niekedy sa stáva, že obleky, šaty a svetre po vypraní alebo chemickom čistení, ale aj topánky po krátkom nosení podstatne zhoršia svoj vzhľad. Závisí to nielen od kvality výrobku, ale veľmi často aj od spôsobu údržby. Je teda veľmi dôležité, ako sa tieto výrobky nosia a ošetrujú. Nesprávnym a neodborným čistením, praním, žehlením a pod. odevy a bielizeň sa veľmi poškodzujú. Pritom dobrá starostlivosť o odevy a textílie býva základom ich dobrého vzhľadu, dlhšej životnosti, a napokon svedčí aj o kultúrnej vyspelosti ich nositeľa.
O zložení textilného výrobku sa možno dozvedieť z údajov na etiketách všívaných do hotových výrobkov, z visačiek alebo zo štítkov na textilnej metráži.
Zloženia sa označuje skratkami:
- Prírodné vlákna: ba – bavlna, ln – ľan, vl – vlna, ph – prírodný hodváb
- Chemické vlákna: VS – viskóza, AC – diacetát, AT – triacetát (z prírodných polymérov)
- Chemické vlákna: PAD – plyamid, PES – polyester, PAN – polyakrylnitril (zo syntetických polymérov), POP – polypropylén, PVC – polyvinylchlorid, PUR – polyuretán.
- Použitý tvar materiálu: v – vlákno, napr. Vsv – vyskózové vlákno, h – hodváb, napr. PADh – polyamidový hodváb, s – striž, napr. PESs – polyesterová striž.
Okrem zloženia materiálov v percentách na hotových výrobkoch sa označuje aj to, či ich možno prať, bieliť, žehliť alebo chemicky čistiť. Uvádzame symboly na ošetrovanie textílií s vysvetlujúcim textom.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Pridaj komentár