Odevy nám budú slúžiť, ak budeme dodržiavať nasledujúce zásady:
- Z hygienických dôvodov a s ohľadom na životnosť odevov (aby si tkanina odpočinula) ich denne, no najneskoršie po dvoch-troch dňoch nosenia striedame.
- Odevy odkladáme do skríň len vyčistené (predtým vyberieme všetky predmety z vreciek) a na ramienku ich vyrovnáme do prirodzenej polohy. Správny tvar odevov pomáhajú udržať aj zapnuté gombíky. Na nohaviciach najskôr správne vyrovnáme priehyby (puky) a až potom ich zavesíme.
- Všetky odevy (i menej nosené) treba občas vyvetrať nap. na balkóne, na dvore, no nie na priamom slnku.
- Ak je odev po daždi zvlhnutý, sako treba vyplniť ručníkom až do vyschnutia, napriek tomu niekedy treba celý oblek vyžehliť.
- Odevy nesmieme žehliť príliš horúcou žehličkou. Vlnené obleky žehlíme cez vlhké plátno, no nie do úplného vysušenia. Čerstvo vyžehlený odev sa nemá ihneď obliekať ani ukladať do skrine, ale až sa vysuší.
- Nikdy nesmieme žehliť znečistený odev. Drobné škvrny pred žehlením vyčistíme čistiacimi prostriedkami. Odevy odporúčame vyčistiť včas, a nie až vtedy, keď sú príliš znečistené.
- Odevy vždy vyčistíme po skončení sezóny. Pri ukladaní odevov do skríň na dlhší čas ich zabezpečíme proti moliam. Mole napádajú aj odevy s menším obsahom vlny, ak sú uložené s niektorými vlnenými výrobkami. Zabránime tomu použitím chemických prostriedkov, čistotou odevov pred uskladnením, dostatočným vetraním a občasným vyklepávaním.
- Lesk na niektorých častiach odevov môžeme odstrániť naparovaním žehličkou (bez tlaku) cez vlhké plátno.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Pridaj komentár