Striháme a šijeme spolu krok za krokom!
Kurz šitia!
Nákupné tašky z textilu sú odolnejšie a zároveň výrazne ekologickejšie než plastové. Nie vždy však majú potrebnú pevnosť a veľkosť. Tiež výber farieb a vzoriek je obmedzený.
Ušite si preto praktickú nákupnú tašku podľa vlastných predstáv.
Začneme najjednoduchšou taškou.
Táto nákupná taška je veľmi dobrá na cvičenie. Budete šiť len rovným švom a raz-dva je hotová.
Podrobný návod v obrázkoch je pod videom. Dĺžka videa je 8:09.
Použite bavlnenú tkaninu. Z látky 140 cm šírky budete potrebovať 40 cm dlhú. Najprv vystrihnite obdĺžnik veľkosti 40 x 88 centimetrov.
Spodnú časť tašky nebudeme zošívať. Hotová taška tak bude mať po odpočítaní rezerv rozmery 35 x 40 centimetrov.
Ďalej odstrihnite pruh na uchá v šírke 8 x 40 centimetrov.
Pozostávajúcu látku 38 x 40 centimetrov odložte, zíde sa Vám neskoršie. Veď teraz už šijete so mnou, budeme potrebovať každý kus látky, aj na drobnejšie veci.
Viete, u nás látka nezmizne, len sa premení!
Viem, čo budeme šiť z kúskov látok, ale bola by som zvedavá, na čo myslíte Vy, akú máte predstavu, čo by ste ušili z 38 x 40 centimetrovej látky.
Prosím, napíšte mi to do komentára!
Celý postup začneme žehlením.
Pás látky na uchá preložte napoly a prežehlite. | |
Potom zložte smerom k stredu , postupne jednu, | |
aj druhú stranu látky a prežehlite. | |
Ak to máte, znovu preložte a prežehlite. | |
Celý postup zopakujte aj druhým pásom na uchá. Dostanete takto poskladaný pás široký 2 centimetrov a dlhý 40 centimetrov. |
|
Obdĺžnik preložte na dve polovice. Na lícnu stranu látky na horný okraj nakreslite kriedou rovnobežné čiary na 2 a 4 cm. |
|
Horné okraje tašky (úzke strany), zahnite na rub 2 cm, zožehlite | |
a ešte raz na 2 cm tiež zožehlite. | |
Celý postup zopakujte aj pri druhom hornom okraji. | |
Dokončili sme žehlenie. |
Teraz Vám nechám trochu času, aby ste si mohli pripraviť látku, vhodné nite, aby ste vystrihli a zažehlili potrebné strihové diely a o týždeň pokračujte spolu so mnou v šití.
O týždeň začneme šiť nákupnú tašku, sledujte svoju poštu a uvidíte!
Prajem Vám veselé šitie!
Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!!
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kde nájdem pokračovanie k tomuto článku, veľmi ma to zaujalo a uvažovala som, źe by som to skúsila (nikdy som nič nešíla :D) Ďakujem 🙂
Dobrý deň prajem, smelo sa dajte do toho, podla mojich inštrukcií určite zvládnete túto nákupnú tašku. Tu je pokračovanie, prajem úspešné šitie, Anna
https://www.kurzysitia.sk/sitie-sijeme-jednoduchu-nakupnu-tasku-2-cast/
Dobrý večer,
zkusila jsem podle návodu ušít nákupní tašku. Nepodařilo se mi prošít horní okraj,šev je moc silný. Zlomila jsem tři jehly,pak jsem použila kráčející patku,ale výsledek je stále stejný. Nakonec mám přišito ručně.Děkuji za návod,taška je moc hezká a díky vzoru není vidět ruční šití. Je nějaký „fígl“,jak prošít tlusté švy? Děkuji za radu.
Dana
Ja som na hrube časti,ktore sa mi nedali prešit,použila KLADIVO.navod:spodna čast železna papier latka,ktora sa neda prešit,papier a buchat./(papier je aby sa nezašpinila latka).
Děkuji za odpověď,vyzkouším 🙂
Je mám veritas (rubina) ale motivovala ste ma knihou (e-Knihu: Ako si vybrať šijací stroj?) a idem kúpiť mojím dievčatám veritasku, aby sa začali učiť šiť na stroji začneme taškou .Dakujeme Alena
Dobrý deň Alena,
šijací stroj Veritas Rubina je vynikajúci stroj, aj moja Veritas-ka má veľa rokov a šije stále perfektne. Na bežné domáce použitie stačí.
Na začiatok si ušite tašku, máte k tomu aj dobrý návod. 🙂
S pozdravom, Anna
Dobrý deň pani Berecová,
ste fakt dobrá v tom čo robíte a veľmi sa mi páči vaša stránka aj e-kurz. Chcela som Vám napísať názor na knižku ako vybrať šijací stroj ktorý ste mi zasielali e-mailom, lenže som ho omylom vymazala skôr než som ho dočítala. Viete mi ho poslať ešte raz? ďakujem.
Ďakujem pekne. 🙂 Poslala som Vám e-mailom.
Ďakujem za posielanie jednotlivých kurzov i za návod na ušitie tašky. Veľmi by som uvítala praktické návody na skracovanie sukní, hlavne kruhových a zvonových. Najväčší problém mi robí odstrihnutie zvyšku látky tak, aby bola sukňa rovná. Podobne často potrebujem, tak iné iné ženy (nekrajčírky)upravovať odevy- skracovanie, zužovanie, poprípade obrátenie límca na košeli. Tieto úkony robia začínajúcim kutilkám najväčšie problémy. Ušiť napr. Mikulášske čižmičky, nerobí problém šikovným ženám, ktoré už niečo pošili, preto by som skôr uvítali praktické návody toho, čo sa používa najčastejšie – to, čo som spomenula vyššie.
Ďakujem za porozumenie. S pozdravom Helena
Helenka,
ďakujem za Váš komentár. Beriem na vedomie, že čo potrebujete a čo potrebujú aj iné ženy. Budú aj také návody. 🙂 Začala som od začiatku, lebo je veľa žien (nekrajčírky), ktoré potrebujú aj tieto základy. Po osvojení základov potom už smelo môžu začať skrátiť sukňu alebo zúžiť šaty.
Sledujte ďalej našu stránku a určite sa dočkáte toho, na čo čakáte. 🙂
S pozdravom, Anna