Strihanie – Strihy zložíme na tkaninu. Diely, ktoré v strede nestriháme, uložíme tak, aby sa stred strihu kryl s hranou predloženej tkaniny. Hranu preloženej tkaniny označujeme prerušovanou čiarou. Ostatné diely rozložíme a dbáme na to, aby nám vyšli aj s pridaním na švy. Rozložené strihy prišpendlíme, obrysy obkreslíme krajčírskou kriedou a vyznačíme všetky dôležité značky. Krajčírsku kriedu musíme mať dobre zastrúhanú do hrany.
Po obkreslení jednotlivých dielov strihu nakreslíme po obvode dielov prídavky na švy 1 až 2 cm, okrem strán dielov, ktoré sú položené na hranu preloženej tkaniny. Na založenie dolného okraja (šiat, nohavíc, sukní) pridávame 6 až 7 cm, najmä na strihoch pre malé deti, ktoré veľmi rýchlo vyrastú z odevov do dĺžky. Po nakreslení všetko ešte raz prekontrolujeme. Potom strihy odšpendlíme, a jednotlivé diely v obrysoch zošpendlíme aby sa tkanina pri strihaní nekĺzala, lebo by sa mohli deformovať diely, ktoré striháme zo spodnej preloženej tkaniny.
Diely vystrihneme podľa vonkajšieho obrysu, teda s pridaním na švy a nechávame ich zošpendlené, pripravené na značkovanie.
Striháme ostrými krajčírskymi nožnicami.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Pridaj komentár