Látková vianočná guľa sa nerozbije. 🙂 A taká vlastnoručne ušitá je nielen krásnou ozdobou na vianočný stromček, ale aj kúskom tvojej osobnosti a odrazom tvojho vkusu. Ušitie jednoduchých vianočných ozdôb môže byť rýchle a zábavné riešenie, ako oživiť tohtoročnú sviatočnú výzdobu. Vianoce sú časom pohody a spoločných chvíľ strávených v kruhu rodiny a s priateľmi. Svet má zrazu čarovný nádych, ktorý ešte viac umocňujú blikajúce svetielka na vianočných stromčekoch a ak sa zadarí aj padajúci sneh za oknom. Práve vianočný stromček je srdcom sviatočnej atmosféry v každej domácnosti. Oplatí sa venovať mu extra pozornosť a ozdobovať ho s láskou. Hlavne pre nás – krajčírky sú šité vianočné ozdoby skvelou alternatívou. Každý steh, každý vyšívaný vzor pridáva charakter tvojmu stromčeku, robí ho jedinečným a vyjadruje tvoj štýl. Nechaj sa inšpirovať návodom od Anny a uši si s nami vlastné vianočné ozdoby z látky. Šitie vianočných ozdôb ťa naladí na tú pravú predvianočnú atmosféru. Čo si nachystať? Pomocou šablóny si nakreslíme na látku tvar a vystrihneme. Šablóna veľa uľahčí, najmä ak máme v pláne ušiť viac ozdôb, nemusíme tak každý kus kresliť voľne rukou. Ako ušiť vianočné ozdoby – vianočnú guľu? Na jednu vianočnú guľu vystrihneme dva kusy látky. Dva vystrihnuté diely zložíme rubovou stranou k sebe, zošpendlíme a prešijeme rovným švom cca 1 cm od okraja látky. Na vrchu necháme malý otvor na vyplnenie. S cik-cak nožnicami obstrihneme kraj látky. Ak nemáme tento typ nožníc, tak aj s obyčajnými krajčírskymi nožnicami môžeme obstrihať cik-cak vzor pre zaujímavejší vzhľad. Ozdobu vyplníme natoľko, aby bola dostatočne zaoblená a mäkká. Nezabudnime na uško na zavesenie! Na vrch vianočnej ozdoby, medzi dve látky, vložíme stuhu ako uško na zavesenie. Nakoniec zašijeme otvor spolu so stuhou. Výplň v ozdobe rovnomerne rozmiestnime a látkovú vianočnú guľu máme hotovú. Srdiečko a stromček vyzerajú tiež fajn, čo ty na to? Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Využi moje tipy a zaži pôžitok zo šitia! Anna NaŠTARTuj svoje šitie – online škola šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou.
Inšpirácie na Vianoce
Vianoce sú perfektnou príležitosťou, ako prejaviť svoju kreativitu a pridať osobný nádych do darčekov a výzdoby svojho domova.
Predstav si, ako by tvoj dom mohol ožiť vlastnoručne vyrobenými vianočnými dekoráciami. Začni s jednoduchými projektmi. Zvoľ si látku s vianočnými vzormi a uši si vlastné vianočné prestieranie, obrus alebo Mikulášsku čižmičku. Môžeš tiež vytvoriť pôvabné vianočné vankúše, ktoré dodajú tvojej obývačke útulnú a sviatočnú atmosféru.
A čo tak pokračovať v tvorbe vlastnoručných vianočných ozdôb na stromček? Môžeš sa pustiť do práce s látkami, gombíkmi a inými kreatívnymi materiálmi. Tvoj dom získava osobitý charakter a teplú atmosféru, ktorá podčiarkne kúzlo Vianoc.
Pri hľadaní dokonalého darčeka pre svojich blízkych, prečo nepremýšľať o vlastnoručne ušitých darčekoch? Nie je nič hodnotnejšie, ako darovať niečo, čo si vytvorila vlastnými rukami. A keď pridáš ešte vlastnoručne ušité obaly na darčeky, každý darček bude vskutku jedinečný.
Tvoja tvorivosť nemá hranice. Vlastnoručným šitím a dekorovaním nielen ušetríš, ale aj prispeješ k environmentálnej udržateľnosti, keďže môžeš znovu použiť rôzne materiály. A najdôležitejšie, vytváraš cenné spomienky a zdieľaš radosť s tými, ktorých máš rada. Tak neváhaj, vytiahni šijací stroj a nechaj svoju kreativitu rozkvitnúť v útulnej atmosfére pripravovaných Vianoc.
Zasnežená vianočná hviezda – šité vianočné ozdoby
Vianoce sú časom pokoja, radosti a stretávania sa s rodinou. Pre mnohých ľudí je to ideálny čas vyjadriť svoju tvorivú stránku a urobiť niečo špeciálne práve pre svojich blízkych. Zasnežená vianočná hviezda je nádhernou dekoráciou, ktorá umocní vianočnú atmosféru v našich domovoch. S trochou zručnosti a trpezlivosti zvládneš i ty vytvoriť jedinečné a vlastnoručne šité vianočné ozdoby. Vytváranie vlastných vianočných dekorácií môže byť nesmierne uspokojujúce. Proces šitia zasneženej vianočnej hviezdy môže byť zábavným a zároveň vzdelávacím projektom aj pre deti. Priučia sa základom šitia a zároveň vytvoria niečo, čo môžu s hrdosťou zavesiť na vianočný stromček alebo do okna. A tieto vianočné ozdoby z látky im budú ešte dlho pripomínať spoločne strávený čas. Okrem vytvárania spomienok, ušitie vlastnej zasneženej vianočnej hviezdy môže byť taktiež ekologickou voľbou. V dnešnej dobe, keď je dôležité znížiť odpad a byť udržateľnejšími, je vytváranie vlastných dekorácií z recyklovaných alebo udržateľných materiálov skvelou alternatívou ku kúpeným dekoráciám. Tým, že si ušiješ svoju vlastnú vianočnú hviezdu na stromček, prispeješ k ochrane životného prostredia. A kto je extra zručný kutil, môže si vyrobiť aj ekologický vianočný stromček. S našimi návodmi je šitie naozaj jednoduché a môžeš byť pyšná na to, ako si sama vyrobíš vianočné dekorácie. Šablóny si môžeš spraviť v rôznych veľkostiach. Pri šití zasneženej vianočnej hviezdy použijeme len jednoduché rovné stehy. Potrebujeme: Urobíme si šablónu z papiera v tvare hviezdy… a podľa nej si vystrihneme 1 hviezdu z látky. Táto hviezda má 10 cm. Na jednu ozdobu si vystrihneme len jednu hviezdu z látky. Vatelín nestriháme, necháme ho vcelku. Ako šijeme zasneženú vianočnú hviezdu? Vystrihnutú hviezdu našijeme rovným stehom na vatelín. Hviezdu obstrihneme asi na 1 cm od okraja látky. Z vatelínu necháme aspoň 1 cm, okolo našitej hviezdy. Priložíme látku na zadnú stranu hviezdy. Pozor, lícnou stranou von a rubovou k vatelínu! 😉 Stuhu na zavesenie vložíme medzi dve látky. Vystrihnutú hviezdu s vatelínom našijeme na látku cez existujúci šev rovným stehom. Nakoniec obstrihneme látku okolo šva. Dávame si pozor, aby sme nestrihali aj vatelín. Máme hotovú zasneženú vianočnú hviezdu. Ako vidíš, môžeš ju mať hotovú veľmi rýchlo. S rovnakým návodom dokážeš vyrobiť aj iné veľkosti a vzory. Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Vyskúšaj moje tipy a zaži pôžitok zo šitia. Anna NaŠTARTuj svoje šitie – online kurz šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou
Inšpirajúce šitie: vianočná guľa
Onedlho k nám znova zavíta zima a s ňou aj najkrajšie sviatky roka – Vianoce. Každý rok tie isté ozdoby a večerné menu? Veľakrát sa zamyslíme, čím novým by sme mohli vylepšiť atmosféru. Môžeme ušiť niečo nové, pekné. Tu ponúkame jednoduchý nápad na darček, alebo aj ozdobu na vianočný stromček. Dá sa pripraviť veľmi jednoducho, takmer bez šitia. Potrebujeme: 1 ks gule veľkosti tenisovej loptičky z materiálu, do ktorého sa dajú zapichnúť špendlíky 3 ks hrubšej stuhy rôznych farieb 4 látky rôznej farby, 2 do červena a 2 do biela 1 ks tenšej stuhy zlatej farby Špendlíky Príprava: Zo 4 látok rôznych farieb – z dvoch bielych vyrežeme po 12×12 cm štvorce a z ostatných po 6x6cm. Prekryjeme vrchnú časť guličky jedným z bielych štvorcov. V nasledujúcom kroku ďalší štvorec z rovnakej látky prehneme na polovicu, potom dva kraje zahneme do stredu, aby sme dostali trojuholník. Špičku trojuholníka pripevníme do stredu gule a následne aj spodky špendlíkmi. Takto pripevníme aj ďalšie 3 trojuholníky rovnakej farby, po celom obvode gule. Keď sme skončili s bielou látkou, vytvoríme si trojuholníky z červenej látky podľa postupu uvedeného vyššie. Do stredu bieleho trojuholníka pripevníme vrch červeného a spodky tiež uchytíme špendlíkmi. Pridáme ďalšie 3 trojuholníky z rovnakej – červenej farby, kým sa v strede nevytvorí útvar podobný 4 listom. Ďalšie červené trojuholníky z tej istej látky pripojíme k predchádzajúcim tak, že spojíme spodky týchto trojuholníkov s predošlými a tým vytvoríme súvislú čiaru. Vrchy budú v súmernej výške tiež. V strede sa vytvorí tvar listu z bielej (podkladovej) látky. Z druhej farby červenej látky pripevníme ďalšie 4 trojuholníky tak, aby sa ich špice nachádzali v dĺžke z predchádzajúcich trojuholníkov. Teraz budeme potrebovať trojuholníky z bielej látky, ktoré vložíme medzi dve vrstvy červených trojuholníkov tak, aby sa špička bieleho trojuholníka nachádzala v polovičke červeného. Zopakujeme so všetkými 3 látkami. Na posledné biele trojuholníky dáme červené tak, aby sa ich špice nachádzali v bielych. V nasledujúcom kroku upevníme celý spodok väčšou bielou látkou z ktorého si spravíme tak isto trojuholník. Hrubou bielou stuhou obtočíme guľu, pripevníme špendlíkmi a do stredu pripevníme tenkú zlatú stuhu. Pripravíme si mašličku z bielej, červenej a zlatej stuhy a pripevníme do stredu gule. Krásne Vianoce!! Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroj fotiek
Girlandy z textilu
Môže ísť o narodeniny, Silvester, či fašiangy, keď je miestnosť pekne vyzdobená, dodáva to celkom inú atmosféru. Výzdoba sa môže robiť z papierových lampiónov či girlánd, ale po skončení nie je isté, či ich môžeme použiť aj na nasledujúcu udalosť. A naopak, ak spravíme výzdobu z látky, môžeme si byť na 100% istý, že ich môžeme viacnásobne využiť, a pri každej udalosti môžeme vytvárať nové a nové kúsky. Pretože nie je jedno, či si musíme spraviť stále novú výzdobu, alebo len došívať niečo nové. Girlandy z textilu sú veľmi pekné a veľmi jednoducho zhotoviteľné a to aj v prípade, keď sme začiatočníci. Potrebujeme: Filc alebo tvrdší textil Cverny Nožnice Šijací stroj Ako ušiť girlandy z textilu? Veľmi jednoducho, pretože musíme šiť len rovnú líniu. Len niekoľko veľmi jednoduchých krokov: Vyrežeme 40-50 okrúhlych kusov aspoň z 3 farieb textilu (tip- filc je pevnejší, preto aj lepšie drží). Veľkosti môžu byť rôzne. Pripravme si ich ku stroju v 3 kôpkach, aby sme ich mali po ruke. V strede prvého kruhu ušijeme rovnú čiaru, ale nechajme na začiatku aspoň pár centimetrov cverny, cez ktorú sa girlanda neskôr zavesí. Priložíme ďalší kruh, ale tak, aby sa len dotýkal predchádzajúceho, alebo necháme kúsok cverny voľnej a potom prišijeme ďalší kruh, tým pádom girlanda nebude taká „napätá“. Aj ďalší kruh prešijeme priamo cez stred. Takto postupujeme zo všetkými kruhmi rôznych veľkostí či tvarov, až kým nedosiahneme dostatočnú dĺžku. Aj na konci necháme pár centimetrov cverny na zavesenie. Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroj fotiek
Gombíková ozdoba na stromček
V pekných dávnych časoch si rodina vlastnoručne pripravovala ozdoby na stromček. Pamätáte sa na ozdoby zo zlatých orechov a popcornu? Potom prišli na rad trblietajúce sa vianočné gule a napokon rôzne plnené figúrky. Bohužiaľ dnešné vianočné ozdoby sa vyrábajú z plastu a kupujeme si ich v nákupných centrách, čím sa strácajú tradície výroby, šitia či farbenia jednotlivých ozdôb. Našťastie ešte stále existujú ľudia, ktorí hľadajú možnosti návratu k tradíciám. Tu je príklad na to, ako si môžeme vlastnoručne ušiť ozdoby na vianočný stromček, ktoré sú aj veľmi pekné a vkusné. Potrebujeme len pár farebných gombíkov, filcovú látku (zelenú a hnedú), vatu a kúsok stuhy. Zo zeleného filcu vyrežeme dva trojuholníky (na stromček) a z hnedého malý obdĺžnik, na kmeň stromu. K jednému zelenému trojuholníku (stromčeku) prišijeme zospodku kmeň – malý obdĺžnik. Potom nasleduje ozdobenie stromčeka: z druhej strany prišijeme zopár farebných gombíkov. Teraz nasleduje najkrajšia časť – zlatá stuha, za ktorú ozdobu zavesíme na stromček. Túto stuhu tak isto zašijeme na druhú stranu filcu, tam kde sme prišli aj hnedý filc. Nakoniec uložíme na seba oba zelené kusy filcu tak, aby gombíkmi ozdobená strana bola zvonka a zošijeme ich. Tesne pred skončením vyplníme stromček vatou a môžeme dokončiť vlastnoručne spravenú ozdobu. Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou. Zdroj fotiek
Mikulášske vrecko z látky – tvar mikulášska čižma
Aj tebe sa zdá, že je sneh v zimnom období a v našich končinách čoraz väčšou vzácnosťou? Ak budeme mať šťastie a nasneží, zabavíme sa s deťmi pri stavaní snehuliaka. Ale čo deti očakávajú ešte viac ako sneh? Predsa Mikuláša a jeho sladkú nádielku! S príchodom zimy, ešte pred sviatkom svätého Mikuláša, nastáva čas príprav sviatočných prekvapení. V tomto článku ti prinášame návod, ako si vyrobiť mikulášske vrecko z látky – tvar mikulášska čižmička. Prakticky poslúži ako originálny obal na sladkosti alebo drobné darčeky. Šitie môže byť relaxačnou a zároveň kreatívnou aktivitou, pri ktorej zužitkuješ zostatky látok, farebných stúh či dekoratívnych prvkov. S trochou fantázie a za pomoci šikovných rúk vytvoríš útulnú atmosféru ešte pred príchodom Mikuláša. Postup je jednoduchý a zrozumiteľný. Nemusíš sa báť pustiť sa do šitia, aj keď si ešte len začiatočníčka. Cez jednoduché kroky ťa prevedieme celým procesom ušitia mikulášskej ponožky. Čo budeme potrebovať: Ako ušiť mikulášsku čižmu z látky – postup: Zvolenú látku preložíme tak, aby bola lícom k lícu (vonkajšími stranami k sebe). Strih na mikulášsku čižmu položíme na látku a obkreslíme. V tomto prípade som použila pero, lebo prídavky na švy sú už súčasťou strihu, inak používam krajčírsku kriedu. Látku zošpendlíme, aby sa jednotlivé diely nepohli. Vystrihneme podľa nakreslenej čiary. V tomto prípade je takzvaný prídavok na švy už súčasťou strihu. Mikulášsku ponožku máme vystrihnuté dvojmo. Diely zošijeme na pätku, t.z. pätku šijacieho stroja vedieme pri okraji látky. Pri oblúkoch šijeme pomalšie. Po zošití odstrihneme zvyšky nití a vyberieme špendlíky. Látku zostrihneme na niekoľkých miestach až po šev, pričom si dávame pozor, aby sme neprestrihli šev. Pri päte a aj pri špičke ponožky vystrihneme niekoľko trojuholníkov. Tiež je potrebné si dávať pozor, aby sme neprestrihli švy. Robíme to preto, aby látka (šev) po vyvrátení bola hladká. Okraj látky začistíme cik-cakovým stehom. Nitky odstihneme. Vrchnú časť (cca 1 cm) zahneme na dvakrát a zošpendlíme. Nezabudni priložiť ku zadnému švu aj pútko na zavesenie. Ak chceš, môžeš aj nastehovať stehovkou, aby sa ti látka nehýbala a aby si nemusela počas šitia vyberať špendlíky. Stehovku treba na konci vypárať. Na šijacom stroji odstránime vysúvací stolík, aby sme sa dostali k voľnému ramenu. Mikulášske vrecko z látky, mikulášsku čižmičku, natiahneme na uvoľnené rameno. Takto sa nám bude ľahšie šiť. Po došití mikulášsku ponožku vyvrátime. Držíme palce pri šití čižmičiek a deťom prajeme bohatú mikulášsku nádielku. Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Využi moje tipy a zaži pôžitok zo šitia! Anna Kreatívny kurz šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou.
Vianočná ozdoba v tvare vianočného stromčeka
Ako ľahko ušiť ozdoby na vianočný stromček? Potrebujeme: Vystrihneme si trojuholníky, každý väčšieho rozmeru (keď ich chceme krajšie, tak spodný lem zostrihané na vlnito), z každej veľkosti po dva kusy. Z každej veľkosti zošijeme dva a dva kusy po stranách trojuholníka slučkovým stehom. Dáme trocha výplne do každého trojuholníka, potom trojuholníky zoradíme otvorenými stranami tak, že na vrchu bude najmenší trojuholník a na spodku najväčší. Zošijeme jednotlivé kusy slučkovým stehom tak, aby vyzerali ako stromček. Na spodok prišijeme hnedý obdĺžnik v tvare kmeňa stromu, tiež slučkovým stehom. Hotový stromček môžeme ozdobiť malými perlami, látkovými guličkami či podľa chuti. Nemôžeme zabudnúť ani na vešiak, za ktorý zavesíme ozdoby. Môžeš sa rozhodnúť podľa vlastného vkusu, akú farbu na tento účel použiješ. Môže byť červený, zlatý, biely. Tenučkú stuhu treba prišiť na vrchol stromčeka. Môžeme ho ozdobiť aj mašličkou, podľa individuálneho vkusu. Po spojení viacerých stromčekov môžeme vytvoriť aj peknú ozdobu na dvere. Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Vyskúšaj moje tipy a zaži pôžitok zo šitia. Anna Zdroj fotiek
Urobme si náladu na šitie – vianočný obrus
Urobme si patchworkový behúň na vianočný stôl, aby sme sa kvôli nemu nemuseli naháňať pred Vianocami. Potrebné látky: Každú látku vyžehlíme a rozstriháme na 32 štvorcov so stranou asi 10 – 12 cm. Pripravíme si rozmiestnenie kúskov. Začneme so zošívaním: najprv zošijeme každý z 3 stĺpcov štvorcov dokopy. Potom zošijeme všetky 3 stĺpce vedľa seba. Zažehlíme švy. Na rubovej strane to ide ľahšie ako na lícnej. Pripravíme si zadný diel. Vystrihneme látku aj podšívku, a potom uložíme na seba zadnú stranu, podšívku a prednú stranu zo zošitých štvorcov. Zošpendlíme. Pokračujeme najlepšou časťou – prešívaním pripravených vrstiev. Tým sme dokončili patchworkovú časť. Ak nám niekde trčí látka, odstrihneme ju. Sme pripravené na olemovanie. To je všetko. Akýkoľvek poznatok je zbytočný, pokiaľ ho neuvedieš do praxe. Vyskúšaj moje tipy a zaži pôžitok zo šitia. Anna NaŠTARTujte svoje šitie – online škola šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou Zdroj fotiek
Vianočná hviezda – patchwork
Rozmer hotovej hviezdy od špicu po špic – cca 13 cm Čo budeme potrebovať:vianočne ladené látky, výplň, stužky a farebné gombíky, šijací stroj, patchworkovú pätku, pravítka na patchwork, rezák, špendlíky Látku si zarovnáme a nameriame 5 cm. Odrežeme. Na jednu hviezdu potrebujeme dva pásy látky 5 cm široké a cca 40 cm dlhé. (alebo 2″ x 16″) Z pásu látky odrežeme špic pod 60° uhlom. Ak nemáš pravítko s naznačeným uhlom, vyrob si šablónu z papiera. Kosodĺžnik, ktorého protiľahlé strany sú od seba 5 cm (2″) Rozmer dieliku – šablónka K dlhšej strane pásu zarovnáme rysku pravítka s 60° uhlom a na centimetrovej mriežke nameriame 5 cm. Odrežeme.Opakujeme, kým nenarežeme 6 dielikov z jedného pásu a 6 dielikov z druhého pásu. Dva dieliky otočíme lícom k sebe a jednu stranu zošpendlíme. Zošijeme patchworkovou patkou. Pri tupom (širokom) uhle zapošijeme kraj, pri ostrom (špicatom) nezapošívame. Prebytočný špic odstrihneme. Zošijeme spolu tri a tri dieliky. Švy budeme zažehľovať iba do jednej strany. Polovičky hviezdičiek priložíme k sebe, aby sa stredové špice prekrývali. Prešijeme, kraje zapošijeme. Ak máme švy smerované iba do jednej strany, po zošití a zažehlení sa nám v strede otvorí „ružička“. Na jednom z dvoch častí hviezdy pri zošívaní vynecháme asi 3 cm nezašité. Kraje okolo otvoru zapošijeme, aby sa nepárali. Časti priložíme lícami k sebe, dôkladne zarovnáme švíky, špice hviezdy a zošpendlíme. Je čas na vloženie stuhy. Zošijeme opäť patchworkovou pätkou. Prebytočnú látku opatrne odstrihneme, v rohoch ponastrihujeme. Treba dať pozor, aby sme nenastrihli šev. Cez vynechaný otvor hviezdu prevrátime. V špicoch si pomôžeme tenkým, tupým predmetom. Prežehlíme. Dostatočne naplníme. Otvor zašívame skrytým stehom. Prišijeme gombíky. Hotová hviezda Pekné Vianoce!Vaša Andri a Kurzy šitia 🙂 Napíš nám do komentára! Budem rada, ak mi pošleš fotku tvojho hotového výrobku.:) Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď TY len prečítaš a nezačneš ju používať. Používaj moje rady a maj pôžitok zo šitia!! Chceš dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? NaŠTARTujte svoje šitie – online škola šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou.
10 + 1 nápadov – šité ozdoby
Vianoce alebo vianočné sviatky (skrátene Sviatky sú najmä sviatky pokoja a lásky a pôvodne len kresťanské sviatky narodenia Ježiša Krista, dnes aj všeobecne v rovnakom období slávené sviatky pokoja a mieru. Vianoce boli zavedené v 4. storočí namiesto pohanskej slávnosti zimného slnovratu (okolo 22. decembra). Kresťania aj nekresťania na Slovensku i v mnohých iných krajinách slávia Vianoce vzájomným obdarovávaním sa. Tento zvyk je v protestantskom prostredí doložený od 16. storočia. V katolíckych rodinách sa darčeky naopak rozdávali na sviatok sv. Mikuláša. Medzi ďalšie vianočné zvyky a symboly patrí ľudová dramatizácia vianočného príbehu (od 11. storočia), stavanie jasličiek (od 13. storočia, sv. František z Assisi), adventný veniec (1839), vyzdobený vianočný stromček (od 19. storočia). Mnohé krajiny majú ďalšie špecifické vianočné zvyky. zdroj: Wikipedia +1 Chceš dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre teba tou najvhodnejšou voľbou. Zdroje fotiek si môžete pozrieť kliknutím na obrázky. Zdroj prezentačného obrázka tu.