Ideálna postava je súmerná a je to základný typ, súčasný ideál. Z takejto postavy vychádzajú aj módni tvorcovia a návrhári, v skutočnom živote je však ideálnych postáv najmenej. Vysoká postava, na ktorej vynikne zvyčajne každý odev je stvorená na väčšie vzory, priečne členený strih, voľnejšie sukne a nohavice. Pochopiteľnou požiadavkou sú nižšie podpätky, väčšie kabelky a široké klobúky. Ak ste malej štíhlej postavy, môžete využiť odevy väčšiny módnych strihov, najmä so zvýšenou líniou pása (empírový strih). Vyhýbajte sa neúmerne veľkým doplnkom, bohatému riaseniu sukní, širokým klobúkom a pod. S plnou postavou využijete strih so zvýšenou líniou pása a doplnky úmerné obvodovým rozmerom. Používate vertikálne členenie strihu a vzorov, stojate goliere a výstrihy. Nevhodné sú tesné, priliehavé, najmä pletené výrobky, široké opasky, kárované sukne a obuv bez podpätkov. Hornú polovicu tela si zdôrazňujete, ak ste majiteľkou postavy so širokými bokmi. Pomôže Vám aj väčší golier, ozdobený živôtik, priečne sedlo, mierne rozšírená sukňa a dvojradové zapínanie. Na postavu so širokými plecami je vhodný anglický štýl, zostava blúzky so sukňou alebo kostým s jednoradovým zapínaním, károvaná sukňa či nohavice, zipsy, výrazné štepovanie. Nesvedčí Vám viacradový náhrdelník, priečne riešené sedlo, kombinácia dvoch farieb na živôtiku, veľký golier, náplecníky, vypchávky a tiež balónikové rukávy. Postavu s relatívne dlhým trupom si môžete vyrovnať empírovým alebo princesovým strihom, pričom využijete bolerko a blúzku do sukne. Znížená línia pása, kimonové rukávy a dlhý kabátik túto disproporciu len zdôrazňujú. Rovné alebo mierne vypasované šaty, dlhšia retiazka a prívesok, kabelka s dlhým ramienkom pomáhajú proporciám Vašej postavy s relatívne krátkym trupom. Vyhýbajte sa však prvkom, ktoré zdôrazňujú horizontálnu líniu. Ak sa postavíte pred zrkadlo a pozorne si prezriete celú postavu, určite čoskoro zistíte, ku ktorému typu inklinujete a podľa toho sa prakticky zariadite. Zdroj: Malá edícia Živeny Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Čistenie škvŕn z odevov
Univerzálny čistiaci prostriedok, ktorý by spoľahlivo odstránil každú nečistotu alebo škvrnu, neexistuje. Najúčinnejší čistiaci prostriedok musí byť prispôsobený druhu tkaniny, pôvodu škvrny a farbe látky. Aby sme predišli prípadným škodám, pred použitím každý nevyskúšaný čistiaci prostriedok nanesieme na skryté miesto látky a zistíme, ako naň pôsobí. Ak zostanú neodstrániteľné škvrny, odev radšej dáme do čistiarne a oznámime o aký druh škvrny ide. Čerstvé škvrny možno niekedy odstrániť teplou vodou. Ak použijeme saponátový roztok, čistené miesto musíme viackrát dôkladne vytrieť handričkou namočenou do čistej vody. Doma však odporúčame čistiť len také škvrny, ktoré sa čistia ľahko a dostupnými prostriedkami. Pritom sa snažíme vyčistiť ich čo najskôr, lebo staré škvrny sa odstraňujú ťažko. Pri čistení škvŕn platia tieto všeobecné pravidlá:
Udržiavanie odevov a ostatných textílií
Odevy nám budú slúžiť, ak budeme dodržiavať nasledujúce zásady: Z hygienických dôvodov a s ohľadom na životnosť odevov (aby si tkanina odpočinula) ich denne, no najneskoršie po dvoch-troch dňoch nosenia striedame. Odevy odkladáme do skríň len vyčistené (predtým vyberieme všetky predmety z vreciek) a na ramienku ich vyrovnáme do prirodzenej polohy. Správny tvar odevov pomáhajú udržať aj zapnuté gombíky.